Výstava Pietrasanta duben 2014

Manifesto-Arte-del-Ricamo2014_edited.jpg

Ve dnech 25,-27, dubna 2014 se ve spolupráci s Renata Serra Forni, Centro Italiano Tutela Ricamo a časopisem RAKAM konal 7. ročník výstavy "Umění výšivky a krajky"

Pietrasanta_edited.JPG

v toskánském městečku Pietrasanta.

Villa La Versiliana_edited.JPG

Přehlídka ručních prací se konala ve 3 podlažích vily "La Versiliana" v Marina di Pietrasanta, která stojí v parku prakticky na břehu moře.

Vyšívačka_edited.JPG

Sjeli se sem krajkářky a vyšívačky i zástupci asociací, které se zabývají různými technikami ručních prací z celé Itálie, aby ukázali nejen co umí, ale i jak se to dělá.

Macramé1_edited.JPG

Nejvíc mě nadchly 2 techniky. První z nich: Macramé, nebo-li drhání. Z dob totality mám tento typ krajky spojen s "lapači prachu" zhotovenými z hrubého provazu. Tady jsem pochopila její krásu v jemném provedení uzlíků z vytřepené tkaniny. Nádherná ozdoba na šálách.

Od_semínka_ke_květu_edited.JPG

Malování jehlou na téma "Od semínka ke květu"

Rete di Modena_edited.JPG

Toto je druhá technika, která mě dostala: filetová krajka modano. Oka jemné "rybářské" sítě na rámu se vyplétají přízí v plátnové vazbě. Je podobná sicilské filetové krajce. Rozdíl je právě ve způsobu toho vyplétání.

Macramé2_edited.JPG

Další ukázka filigránská práce macramé - náušnice, náhrdelníky, náramky a další úžasné doplňky.

100_0337_edited.JPG

V současné době velmi populární švýcarská výšivka. Jednoduchá a efektní okrasa kostkovaného polštáře nebo ubrusu.

Creare

Nechyběly ani mezinárodní soutěže: - 3. ročník soutěže "Creare" se dvěma obory: inovace - inspirovaná dílem švýcarské umělkyně Cordelie Von Den Steinen "Pod šťasnou hvězdou" a tradice - na téma"Motýli z celého světa" - 2. ročník ceny !Pietrasanta Modarte" stylu a módy. Čestným hostem módní přehlídky byl návrhář Paolo Milani. Chcete-li se příští rok zúčastnit jako návštěvník, vystavovatel nebo soutěžící, dejte vědět. Dá se to zařídit.

Stánek_edited.JPG

Venkovní stánky doplňovaly příjemný den místními specialitami. Ve stánku s typickým chlebem z Ligurie - focacciou - varovali před návykem. U mne to bylo rychlé - dostavil se už po prvním požití.

moulinky_edited.jpg

Součástí akce byl i stánek s potřebami pro ruční práce. Všechno moc krásné. Cena přadénka mouliné DMC €2,50 mi osvětlila proč prezentace křížkové výšivky pro mne byla zklamáním. Za vším hledej peníze. Ani nádherné předlohy v množství italských časopisů nepomohou.