Charles Frederick Worth

March 10, 2015

3. října 1825 v Bourne, Lincolnshire, Anglie

+ 10. března 1895 v Paříži, Francie

 

 

Roku 1846 přijíždí do Paříže mladý Charles Frederick Worth. Paříž je zaplavena krinolínami s obrovskými obručemi a různými tretkami. Móda čeká na tohoto Angličana, aby jí dal jméno Haute Couture, řád a smysl. Dodnes je základem vysoké módy: elegance, luxus, lichotivý střih se smyslem pro detail a precizním zpracování drahého materiálu. Látky, barvy, motivy a tvary se mění s každou sezónou. S příchodem haute couture nastupuje kreativita, originalita a estetika.

 

 

Je to Worth, chlapec z Lincolnshiru, který porazil Francouze na jejich vlastním hřišti. Umí spojit anglickou krejčovskou techniku a francouzský smysl pro předvedení honosné nádhery. Mění krejčího-řemeslníka na couturiera-umělce. Už neplní pouze přání zákaznice, ale má odvahu navrhnout a realizovat model, který jí po všech stránkách dokonale padne. Módní linie, které rozvíjí jsou však o mnoho méně revoluční než jeho marketing. Pro své vážené zákaznice pořádá přehlídky 4x ročně. Je první, kdo prezentuje své modely na živých modelkách. Zákaznice tak má možnost vybrat si model, Ten je ušit znovu přímo na míru zákaznice.

 

 

Tento génius a inovátor začíná svou kariéru na dvoře elegantní francouzské císařovny Eugénie(manželky Napoleona III.) Jeho zákaznicemi je císařovna Alžběta "Sisi" Rakouská, anglická královna Viktorie, princezna Pauline von Metternich, královna jeviště Sarah Bernardt a další bohaté dámy v Evropě i za oceánem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V jeho šlépějích jdou: Jean Patou, Paul Poiret, Madeleine Vionnet, Jeanne Lanvin,  Coco Chanel, Elsa Schiaparelli, Cristobal Balenciaga a Christian Dior a mnozí další. Některé z těchto módních domů existují dodnes.

 

 

 

 

 

 Prvním triumfem haute couture je Světová výstava v Paříži v roku 1900, kde se první módní návrháři prezentovali v Pavilonu elegance. V oboru, kde dominovali a stále ještě dominují muži, se předsedkyní výstavy stala Jeanne Paquine. A další šoky na sebe nenechají dlouho čekat. Vlivem obou světových válek a převratného technického pokroku se mění i životní styl a postavení ženy ve společnosti.

 

 

Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts

July 4, 2014

May 1, 2014

Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square